overlay

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat,  Dünya Sağlık Örgütü tarafından  "Dünya Sigarayı Bırakma Günü"  olarak kabul edilmiştir. Dünya Sigarayı Bırakma Günü sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı hedef almaktadır. Sigara ve tütün kullanımı dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisidir. Her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir, ülkemizde bu sayı yaklaşık 100.000'dir. Sigara ve tütün kullanımının bu boyutuyla sürmesi durumunda 2030 yılında dünyada 8 milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Bu ölümlerin %70’inin gelişmekte olan ülkelerde olacağı düşünülmektedir.

Dünyada her 6 saniyede bir insanın tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülürse , insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğu söylenebilir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına neden olacak birtakım davranış değişikliğine sebep olabilecektir.  Sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinde birinci amacımız okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, ikinci amacımız sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır.

Sigara ile mücadelede  “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri”nin etkinliği yadsınamaz. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. İlimizde sigarayı bırakmak isteyenlerin ücretsiz başvurabileceği Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlığı Poliklinikleri: Merkez İlçede  Sabuncuoğlu Eğitim Araştırma Hastanemizde, Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanemizde   , Sağlıklı Hayat Merkezimizde, Hamamözü ve Suluova İlçe Devlet Hastanelerimizde hizmet vermekte olup, hekimlerimizin reçete ettiği ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak vatandaşlarımıza verilmektedir. 2018 yılı içerisinde 1104 vatandaşımız bu polikliniklerimize başvurmuş, 1037 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış olup 67 kişiye danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Tütün mamulleriyle mücadelede “4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun” önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda halkımızda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. 4207 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 ,SABİM, ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarmayı arayarak veya “YeşilDedektör” isimli akıllı telefon uygulaması ile yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz.

Dr. Öner NERGİZ

Amasya İl Sağlık Müdürü