overlay

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

 Bu nedenle ülkemizde organ bağışı sayısını artırmak ve halkımızda organ bağışı bilincini geliştirmek, organ yetmezliği nedeniyle yaşamının sonuna gelmiş hastaların hayatını kurtarmak, yaşam süresini ve kalitesini arttırmak, toplumun huzurlu ve mutlu yaşamasına katkıda bulunmak amacıyla her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında “Organ Bağış Haftası” etkinlikleri yapılmakta olup bu etkinlikler yıl boyunca değişik meslek grupları ve okullarımızda devam etmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından “03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla organ bağışı konusunda halkı bilinçlendirmek, organ bağışına teşvik etmek ve organ nakli hususunda bilgilendirmek amacıyla 05.11.2018 Pazartesi günü Yavuz Selim Meydanında stand açılışımız yapıldı.  İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öner NERGİZ  yaptığı konuşmada ;

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de organ yetmezliği nedeniyle organ nakli bekleyen hastalar önemli sorun oluşturmaktadır. Ülkemizde maalesef bakanlığımız sisteminde kayıtlı 25 bin hasta, organ beklemekte ve bu listeye her yıl 6 binin üzerinde yeni hasta eklenmektedir. Bekleyen hastaların da her yıl yaklaşık bin 300'ü organ bulunamadığından hayatını kaybetmektedir. Bu hastaların tek umudu organ bağışıdır. Açılan stant ile vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilgilendirmeyi, bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedeflemekteyiz. Herkes organ bağışında bulunmalı, yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Sizden sonra geride bırakacağınız en güzel miras; hayatta iken yapacağınız organ bağışıdır ”diye konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğümüz  tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında;

06.11.2018 Salı günü

Saat 10.30 ; Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde çalışanlara Organ Bağışı hakkında bilgilendirme sunumu yapılacaktır.

Saat 14.00 ; Merzifon Halk Eğitim Merkezinde Milli Eğitim personeli ve öğrencilere Organ Bağışı hakkında bilgilendirme sunumu ve Organ Bağışında başarılı olan öğretmenlerimize plaket takdimi yapılacaktır.

07.11.2018 Çarşamba günü

Amasya Park AVM’de Organ Bağışı hakkında bilgilendirme ve bağış kabul standı açılacaktır.

08.11.2018 Perşembe günü

Saat  10.30 ;  Amasya Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu İpekköy Yerleşkesinde Öğretmen, öğrenci ve personele Organ Bağışı hakkında bilgilendirme sunumu yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


  • IMG_0007.JPG
  • IMG_0016.JPG
  • IMG_0019.JPG
  • IMG_0025.JPG
  • IMG_0028.JPG
  • IMG_0034.JPG
  • IMG_0036.JPG